Nasze niewychowane dziki

 https://youtube.com/watch?v=39OM2SQohy0&si=LKlcVdhN9z3Vvqjt

Od roku 2019 w naszym ogrodzie wychowało się kilka pokoleń dzików. Nasze cztery rodowskie domki są idealnym, deszczoodoprnym miejscem na barłogi dzików. 

GWIZD to ryj, który jest wydłużony, a na jego końcu jest TABAKIERA czyli tarcza ryjowa pozbawiona włosów.

SŁUCHY to wysoko osadzone, sterczące do boku, owłosione, trójkątne uszy.

ŚWIECE to z kolei malutkie, po bokach szeroko rozstawione oczy.

BIEGI to niezbyt długie, silne nogi zakończone racicami.

CHWOST to kępka długich włosów znajdująca się na końcu ogona. Dzik ma stosunkowo długi ogon, który sięga do stawu skokowego.

ODYNIEC ma skuteczną broń – długie, dolne kły to SZABLE, a kły górne, nieco mniejsze to FAJKI.

DZIKI odpoczywają w BARŁOGACH. Są to legowiska założone w gęstych zagajnikach i zaroślach. Poza lasem dzikie świnie zakładają barłogi w dużych łanach zboża i kukurydzy, w trzciniskach i szuwarach, a więc w spokojnych i bezpiecznych miejscach.

RYKOWISKO. Okres godowy dzików, znany jako rykowisko, przypada na późną jesień. W tym czasie samce stają się bardzo agresywne wobec siebie i rywalizują o uwagę samic.

KĄPIELE BŁOTNE. Dziki często biorą kąpiele błotne, które pomagają im pozbyć się pasożytów skórnych i są formą regulacji temperatury ciała w gorące dni. TAPLANIE.

BUCHTOWISKO (także: buchta) – miejsce w lesie lub poza lasem zryte przez dziki poszukujące pożywienia.

PO KĄPIELI błotnej dziki czochrają się o pobliskie drzewa. W nazewnictwie określa się to malowanie drzewa. Czochrowisko.

Po pozostawionej w korze sierści możemy poznać jaki zwierz je „pomalował”, a po wysokości „malunku” możemy w miarę dokładnie ocenić wielkość dzika. „Malowanie” drzew ma na celu pozbycie się nadmiaru błota, a jest szczególnie intensywne w trakcie wymiany włosa w „sukni” zwierzęcia. Dziki szczególnie chętnie wcierają błoto w sierść zimą, bo to w połączeniu z żywicą z pokaleczonych sosen czy świerków tworzy na ich ciele pancerz. Samice wybierają raczej drzewa liściaste- olchy lub brzozy. Ocieranie się o drzewa iglaste, wydzielające żywicę jest ważne głównie dla odyńców ( starych dzików samców) i wycinków (trzyletnie dziki samce o wycinających się kłach, czyli szablach).