Barć

  W trakcie realizacji.

Współczesny, standardowy ul jest nie naturalnym zjawiskiem przyrodniczym. Zmuszamy pszczoły do egzystencji do góry nogami, odnóżami. Pradawne bartnictwo było naturalnym domem pszczół. Barć jest potwierdzeniem tego zjawiska. Średniowieczne techniki ukształtowania miejsca życia pszczół były zgodne z naturą

https://youtube.com/watch?v=ocuyYnLbJJs&feature=shared

Historia bartnictwa jest tak stara, jak historia osadnictwa ludzkiego na terenie rozległych puszczy porastających niegdyś naszą część Europy.

Bartnictwo nie doczekało się jeszcze wyczerpujących opracowań historycznych i informacje na temat tej profesji są bardzo ubogie, zdawkowe i często powtarzane z jednej publikacji do drugiej. Jednak zgłębiając się w kolejne książki poświęcone historii pszczelarstwa lub lokalnym tradycjom bartniczym powstaje obraz bogatej kulturowo i zróżnicowanej społeczności pradawnej Polski. 

I tak w wiekach średnich mieliśmy do czynienia m.in. z bractwami bartnymi zorganizowanymi na zasadach zbliżonych do cechów, ale cieszącymi się znacznie większymi swobodami, własnym prawodawstwem i sądownictwem ....... 

https://www.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl/2018/03/12/bartnictwo

PS

Różnica między bartnictwem a współczesną hodowlą pszczół w standardowych ulach...... 

Kluczowy temat to wydajność i cukier. W bartnictwo nie dostarczamy pszczołom cukru (produkt sztuczny i antyeko).  Hodowla pszczół w formie bartniczej a przede wszystkim  wydajność miodu i innych produktów pszczelich jest 100 % mniejsza w porównaniu do zwykłego ula ....... ale miód z barci jest nie skażonym, jest naturalnym produktem pszczelim.  Pozyskanie zdrowego i prawdziwego/naturalnego miodu odbywa się raz w roku w okresie jesienno-zimowym.  

Barć to totalna natura i doskonały produkt pszczeli.